Yeni Camide Öğle Ezanı Okundu 2 Türküsünün Hikayesi
turkusozu.com'u
beğenin
 
Kullanıcı Adı :
Şifre :
   
Türkü Sözü Nota Hikaye Video Sanatçı Albüm
24 Mart 2019 Pazar
Ne aramıştınız ?
Ana menü
A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
T
U
V
Y
Z
Türkü Adı : Yeni Camide Öğle Ezanı Okundu 2
Yöresi : Bodrum
Türküye konu olan olayların seferberlik yıllarında yaşandığı söylenmektedir. O dönemde silah ve mermi kaçakçılığı yaygınmış. İstanköy adasından da Bodrum'un Satılar sokağına çeşitli silahlar ve mermiler gelirmiş.

O devirlerde Barkalar sülalesinden Ali ismindeki kolcu, etraftan haraç toplar ve soygun yaparmış. Bir gün Satıoğlu'dan da haraç istemiş fakat Satıoğlu vermemiş. Bu durum bir süre böyle devam ederken, Ali namus meselesinden dolayı kardeşini öldürüp dağa çıkmış. Arkasından sevgilisi Gülsüm hakkında dedikodular çıkarılmış (bu dedikoduların Satıoğlu tarafından çıkarıldığı söylenmektedir). Çıkan dedikoduları duyan Ali ise intikam almaya kara vererek Barkalardan kolcu Halil'i öldürmüş, türkü de bu olaylar üzerine yakılmıştır.

Kaynak: HAGEM

Yayımlanan türkü hikayeleri paylaşım amaçlıdır. İstenildiği takdirde kaldırılabilir. TurkuSozu.Com'da yayımlanan türkü hikayeleri ticari olarak kullanılmamaktadır. Bu sayfadaki türkü hikayesinin hatalı olduğunu düşünüyorsanız veya kaynak eklenmesi durumunda lütfen "Hata ve Görüş Bildir" butonuna tıklayarak açılan sayfaya gerekli açıklamayı yazınız...