turkusozu.com'u
beğenin
 
Kullanıcı Adı :
Şifre :
   
Türkü Sözü Nota Hikaye Video Sanatçı Albüm
23 Ocak 2019 Çarşamba
Ne aramıştınız ?
Ana menü
A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
T
U
V
Y
Z
Türkü Adı : Tütüncünün Kızı 1
Yöresi : Yöresi Bilinmiyor
Türkü, Çerkez Mahmud'un kolcular tarafından vurulması üzerine yakılır.

Çerkez Mahmut, Tütün kaçakçılarından Tütüncü Bey diye tanınan birinin kızıyla içgüveyi olarak evlenir. Kaynatasına pek saygılıdır. Onun işleriyle ilgilenir, gösterdiği her şeyde büyük bir yüreklilikle başarı gösterir; kaçak tütünü alır, bölüştürür, satar, parayı Tütüncü Beye getirir. Bir gün yine epeyi tütün gelmiştir. Mahmut bunları alır, arkadaşlarıyla beraber Hacılar Köyü'ne götürür. Satış için dağıtımını yapar, elinde biraz kalır. Onu da satmak için birkaç gün bekler. Olayı haber alan kolcular Hacılar Köyü'nü altüst etmeye başlarlar. Mahmut dağa çıkar. Birkaç gün de dağda kalır iki arkadaşıyla. Yerlerini tesbit eden kolcular etrafını sararlar. Yedekteki mermileri yanlarına alarak kaçan iki arkadaşı Mahmut'u cephanesiz bırakmışlardır. Çaresiz kalan Mahmut teslim olmak ister, fakat kolcular onun bu hareketini anlayamazlar. Mahmut gizlendiği yerden çıkınca kolcuların kurşunuyla yere serilir.

Çerkez Mahmut, namert ve çıkarcı kişilerin kurbanı olmuştur. Kaynatası onu en tehlikeli işlere koşmuş, ondan kazandığı parayla devran sürmüştür. Dağda gizlendikleri sırada yerlerini, en yakın dostu, tütün sattığı Balağın Ali söylemiştir.

Kaynak: Folklor ve Türkülerimiz - Mehmet Özbek

Yayımlanan türkü hikayeleri paylaşım amaçlıdır. İstenildiği takdirde kaldırılabilir. TurkuSozu.Com'da yayımlanan türkü hikayeleri ticari olarak kullanılmamaktadır. Bu sayfadaki türkü hikayesinin hatalı olduğunu düşünüyorsanız veya kaynak eklenmesi durumunda lütfen "Hata ve Görüş Bildir" butonuna tıklayarak açılan sayfaya gerekli açıklamayı yazınız...