turkusozu.com'u
beğenin
 
Kullanıcı Adı :
Şifre :
   
Türkü Sözü Nota Hikaye Video Sanatçı Albüm
24 Ocak 2019 Perşembe
Ne aramıştınız ?
Ana menü
A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
T
U
V
Y
Z
Türkü Adı : Taşlıtarla Romanları
Yöresi : Yöresi Bilinmiyor
Bu şarkı, sözlü Çingene havaları içinde eşine az rastlanır bir örnektir. Çingeneler arasında övünme duygusu çok gelişmiştir; bilhassa mal ve şöhretle övünmeye bayılırlar. Zenginliğe ve zenginlikle gelen her türlü statüye öykünen Çingeneler, şarkılarında da bu umutlarını dile getirirler. Her Çingene mahallesinin kendine özgü bir sosyal konumu vardır. Mahalleler arasındaki davranışlar sosyal konuma göre belirlenir.

Bu şarkı İstanbul'daki bazı Çingene mahallelerinde yaşanan sosyal olayları anlatıyor. Şarkının diğer Roman havalarından farkı, düz bir ritmik karaktere sahip olmasıdır. Bu türden 2 veya 4 süreli Çingene havalarına ancak birkaç tane örnek vardır.

Şarkıyı değişik zamanlarda (1994, 1996 ve 2000 yıllarında) Selamsız'dan, Sulukule'den, Taşlıtarla Sarıgöl Mahallesi'nden ve Silivri Çadırcı Romanları'ndan derledik. Burada verdiğimiz örnekte, Sulukule'deki çeşitlenmeyi esas aldık. Bazı söz ilaveleri Silivri'dendir.

Kaynak: Türkiye'de Çingene Müziği: Batı Grubu Romanlarında Müzik Kültürü, Melih Duygulu, Pan Yayıncılık 118, İstanbul, 2006

Yayımlanan türkü hikayeleri paylaşım amaçlıdır. İstenildiği takdirde kaldırılabilir. TurkuSozu.Com'da yayımlanan türkü hikayeleri ticari olarak kullanılmamaktadır. Bu sayfadaki türkü hikayesinin hatalı olduğunu düşünüyorsanız veya kaynak eklenmesi durumunda lütfen "Hata ve Görüş Bildir" butonuna tıklayarak açılan sayfaya gerekli açıklamayı yazınız...