Mehmet Ali Yapıcı'ya Ağıt Türküsünün Hikayesi
turkusozu.com'u
beğenin
 
Kullanıcı Adı :
Şifre :
   
Türkü Sözü Nota Hikaye Video Sanatçı Albüm
24 Nisan 2019 Çarşamba
Ne aramıştınız ?
Ana menü
A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
T
U
V
Y
Z
Türkü Adı : Mehmet Ali Yapıcı'ya Ağıt
Yöresi : Yöresi Bilinmiyor
1944 yılında Kırşehir'de dünyaya gelen Mehmet Ali Yapıcı, ilk ve orta öğrenimini Kırşehir'de tamamladıktan sonra, İstanbul Teknik Okulunun İnşaat Bölümünden mezun oldu. 1971 yılında İstanbul Yıldız Üniversitesi İnşaat Bölümünü bitirdi. Almanya'da bir yıl süreyle yol stajını tamamladıktan sonra Kırşehir'e döndü.

26 Mart 1989'da yapılan seçimde Kırşehir Belediye Başkanı olan Mehmet Ali Yapıcı, Keskin'e bağlı Hasandede yakınlarında 3 Ekim 1989 tarihinde geçirdiği trafik kazası sonucu ağır yaralanmıştır. Hacettepe Hastanesinde Prof. Gazi Yaşargil'in de içinde bulunduğu bir ekibin yaptığı tüm müdahelelere rağmen kurtarılamayarak 1.11.1989 günü vefat etmiştir.

Genç yaşta elim bir trafik kazasında ölen Kırşehir Belediye Başkanı Mehmet Ali Yapıcı için Toklumenli Aşık Said'in torunlarından Terahim Köksal'ın söylediği türkünün dizeleri böyledir.

Kaynak: 3 Kasım 1989 Tarihli Kırşehir Çiğdem Gazetesi; Toklumenli Aşık Terahim Köksal. 1935 Doğ. İlkokul; Öyküleriyle Kırşehir Türküleri, Destanları, Ağıtları - Baki Yaşa Altınok, Oba Yay., Mayıs 2003, s. 433-434

Yayımlanan türkü hikayeleri paylaşım amaçlıdır. İstenildiği takdirde kaldırılabilir. TurkuSozu.Com'da yayımlanan türkü hikayeleri ticari olarak kullanılmamaktadır. Bu sayfadaki türkü hikayesinin hatalı olduğunu düşünüyorsanız veya kaynak eklenmesi durumunda lütfen "Hata ve Görüş Bildir" butonuna tıklayarak açılan sayfaya gerekli açıklamayı yazınız...