Ali Baştuğ - Biyografisi
turkusozu.com'u
beğenin
 
Kullanıcı Adı :
Şifre :
   
Türkü Sözü Nota Hikaye Video Sanatçı Albüm
13 Temmuz 2020 Pazartesi
Ne aramıştınız ?
Ana menü
A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
T
U
V
Y
Z
Sanatçı Adı: Ali Baştuğ (Biyografi)
Doğum Tarihi: 1955
Memleketi: Kangal
1955 yılında Sivas, Kangal'da doğdu. İlköğrenimini Sivas'ta bitirdikten sonra Ankara'ya yerleşti. Yöresinin ozanlarından esinlenerek bu yola gönül verdi. Kendi çabaları ve imkanlarının elverdiğince halk türkülerini icra etmeye başladı. Böylece bağlama ile tanıştı. Sivas yöresine özgü tavır ve uslupla uzun sap ve kara düzen bağlama örnekleri sundu. Deli derviş ve sarma adı verilen tarzla kendine has bir yorum yakaladı.

TRT' nin açmış olduğu sınavlara katıldı ve 1974 yılında mahalli sanatçı ünvanını aldı.TRT repertuarında birçok esere imza attı. Garip anam, Yellice yolları bükülür gider, Telli turnam, Canım meydana, Halay başı kim çeker bestelerinden bazıları...

1980' li yıllarda Avrupa'nın çeşitli ülkerinde turne konserlerine katıldı ve bu zaman içinde birden çok kaset ve plak çalışması hazırladı. Bugüne kadar 6 adet 45'lik ve 22 kaset calışması gerçekleştirdi.

2 Temmuz 1993 yılında Sivas vahşetinden otelden mağdur olarak kurtulan ozanımız şu an Ankara' da hayatını devam ettirmekte. Evli ve 2 kız 1 erkek çocuk babasıdır.

Sanatçılarımızın biyografileri internet kaynaklarından derlenmiştir. Eğer hatalı ve yanlış bilgiler içeriyorsa lütfen bizimle iletişime geçiniz. Yayımlanan biyografiler sadece paylaşım amaçlıdır ve ticari olarak kullanılmamaktadır. Ayrıca istenildiği taktirde kaldırılabilir.