Divriğili Fahrettin Mehmet - Biyografisi
turkusozu.com'u
beğenin
 
Kullanıcı Adı :
Şifre :
   
Türkü Sözü Nota Hikaye Video Sanatçı Albüm
05 Haziran 2020 Cuma
Ne aramıştınız ?
Ana menü
A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
T
U
V
Y
Z
Sanatçı Adı: Divriğili Fahrettin Mehmet (Biyografi)
Doğum Tarihi: Bilinmiyor
Memleketi: Bilinmiyor
Babası Mustafa, dedesi Zekeriya, büyük dedesi ise Hacı Hasan'dır. Salur kabilesinden olup, Fahrettin Halebî diye anılmıştır. Meşhur Yar Ali Çelebi'nin soyu bunun yakın akrabasıdır. Doğumu tahminen M. 1236 ile M. 1241 arasındadır. Osman Gazi devrinin ileri gelenlerindendi.

Arapça ve Farsçayı çok iyi bilirdi. Muasırlarında Ebu Hayan Endülisî ile Mevlâna Kadı Mehmed'e hocalık dahi etmişti. Bilhassa Ebu Hayan'a farsça, türkçe lisanlarını ve bir çok ilimleri öğretmişti. Hattatlığı ile de şöhret bulmuştu.

Bildiği lisanların hepsi ile nazım ve nesri ustalıkla kullanmıştır. Hüsamiye müderrisi iken Kudurî'yi nazmen yazdı. Nahvi Arabî manzumesi ile Emhat-ül Kameteyn adlı kasidesi meşhurdur.

Bir ara Gazze'de polislik yapmış, Melek Nasır'ı tedip etmiştir. Seksen iki yaşında iken Şam'da öldü. Ölüm tarihini Tuhfei Hattatin M. 1317, Osmanlı Müellifleri ise M. 1323 olarak yazar.

Kaynak: Divriği Şairleri - İbrahim Aslanoğlu

Sanatçılarımızın biyografileri internet kaynaklarından derlenmiştir. Eğer hatalı ve yanlış bilgiler içeriyorsa lütfen bizimle iletişime geçiniz. Yayımlanan biyografiler sadece paylaşım amaçlıdır ve ticari olarak kullanılmamaktadır. Ayrıca istenildiği taktirde kaldırılabilir.
Soldaki Sanatçının memleketi bilimediğinden memlekete göre listeleme yapılamamaktadır.