Ali Rıza Öztürk - Biyografisi
turkusozu.com'u
beğenin
 
Kullanıcı Adı :
Şifre :
   
Türkü Sözü Nota Hikaye Video Sanatçı Albüm
01 Haziran 2020 Pazartesi
Ne aramıştınız ?
Ana menü
A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
T
U
V
Y
Z
Sanatçı Adı: Ali Rıza Öztürk (Biyografi)
Doğum Tarihi: 1948
Memleketi: Çorum
1948 yılında Çorum Merkeze bağlı Hamdi köyünde doğdu. Ta doğuşta özü şiire yatkın olan Ali Rıza, ilkokuldan sonra çeşitli işlere atıldı.

İçteki duygusu da kendisiyle birlikte gelişti, büyüdü. Halen Ankara'da bir kamu kuruluşunda çalışmaktadır. Şiirlerini büyük bir ustalıkla yazar ve işler. Milli bütünlüğü ve çağdaş düşünceyi, insanlara insanca bakmayı şiirlerine hece hece işleyen Ali Rıza, her konuda çok güçlü şiirler yazmaya devam etmektedir. Diğer aşıklar gibi yoksulluk, eziklik, geçim sıkıntısı onun için de ağır basmaktadır. Bunun nedeni de, sanata ve sanatçılara yeterli ilginin olmadığının inkar edilemez bir gerçek olmasıdır.

Ali Rıza şiirlerinde mahlasını Sorsavuş olarak kullanarak güçlü şiirler yazmaya devam etmektedir. Bunun en büyük sebebi güçlü bir birikimi olup, saz çalamayıp, tüm gücünü söze dökmesidir.

Çorumlu Halk Ozanları - Hüseyin Çırakman, Alev Yayınevi, Birinci Basım: Mart 1992, s.79

Sanatçılarımızın biyografileri internet kaynaklarından derlenmiştir. Eğer hatalı ve yanlış bilgiler içeriyorsa lütfen bizimle iletişime geçiniz. Yayımlanan biyografiler sadece paylaşım amaçlıdır ve ticari olarak kullanılmamaktadır. Ayrıca istenildiği taktirde kaldırılabilir.