Ahmet Yamacı - Biyografisi
turkusozu.com'u
beğenin
 
Kullanıcı Adı :
Şifre :
   
Türkü Sözü Nota Hikaye Video Sanatçı Albüm
01 Haziran 2020 Pazartesi
Ne aramıştınız ?
Ana menü
A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
T
U
V
Y
Z
Sanatçı Adı: Ahmet Yamacı (Biyografi)
Doğum Tarihi: 1926
Memleketi: Tefenni
1926'da Burdur'un Tefenni ilçesinde doğan Ahmet Yamacı, babası Çil Mehmet'ten kalan bağlamayı 5-6 yaşlarında çalmayı öğrenerek halk müziğine ilk adımını attı. Bağlamayı iyi çalan amcası sayesinde kendisini geliştiren Ahmet Yamacı, ilkokulu Tefenni'de bitirdi. 1939'da başladığı Kırıkkale Gedikli Sanat Okulu'nu yarıda bırakarak sınavla Isparta Gönen Köy Enstitüsü'ne geçti, burada mandolin, keman, akordiyon, ud ve ağız mızıkası çalmayı öğrendi.

1944'te Ankara Radyosu'nda açılan sınavı kazanarak, halk müziğinin ilk memur saz sanatçısı olan Yamacı, 1954'te İstanbul Radyosu Yurttan Sesler Korosu'na şef olarak atandı. 1955'te Behçet Kemal Çağlar'la birlikte hazırladıkları "Güzel Vatanımızdan" adlı program büyük ilgi gördü. 60 ilden 500'den fazla türkü ve 150 civarında oyun havası derleyen Yamacı, TRT Müzik Dairesi Türk Halk Müziği Repertuvar ve Denetleme Kurulu üyeliğinde de bulundu. 1980'de İstanbul Radyosu Türk Halk Müziği ve Oyunları Şube Müdürü olarak atanan Ahmet Yamacı, 1982'de kendi isteğiyle emekli oldu. Ahmet Yamacı, 23 Mart 1987'de vefat etti.

Akşam Olunca programı, TRT Radyo 4, 28 Mart 2008

Sanatçılarımızın biyografileri internet kaynaklarından derlenmiştir. Eğer hatalı ve yanlış bilgiler içeriyorsa lütfen bizimle iletişime geçiniz. Yayımlanan biyografiler sadece paylaşım amaçlıdır ve ticari olarak kullanılmamaktadır. Ayrıca istenildiği taktirde kaldırılabilir.