Şair Veli - Biyografisi
turkusozu.com'u
beğenin
 
Kullanıcı Adı :
Şifre :
   
Türkü Sözü Nota Hikaye Video Sanatçı Albüm
25 Haziran 2019 Salı
Ne aramıştınız ?
Ana menü
A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
T
U
V
Y
Z
Sanatçı Adı: Şair Veli (Biyografi)
Doğum Tarihi: 1895
Memleketi: Azerbaycan
20. yüzyıl âşıklarındandır. 1895 yılında Tovuz bölgesinin Bozalganlı köyünde doğmuş, 1933 yılında vefat etmiştir. Ancak bazı kaynaklarda Şair Veli'nin doğum tarihi 1880 (Telli Saz Ustadları, Bakü 1964, 144) ve 1882 (H. Elizade, Azerbaycan Aşıkları II, Bakü 1930, 152) olarak gösterilmektedir.

Veli 18 yaşına kadar çobanlık yapmıştır. Bu arada yaşadığı hayatla ilgili şiirler söylemiştir. 22 yaşında «Papagçılık» sanatına başlamıştır. Bir ara Bakü'ye gelmişse de daha sonra tekrar Tovus bölgesine dönmek zorunda kalmıştır. «Papagçılık» sanatını da sevmeyen Veli bu defa çiftçiliğe başlar.

Veli, koşmalarındaki başarısı ile tanınmaktadır. Ancak halk şiirinin diğer şekillerinde de söylemiştir. Fakat koşmalarının yanında bunlar çok zayıf kalmıştır. Onun koşma şeklindeki şiirlerinde «Üstadname» özelliklerini bulabiliriz.

Esil dostun mehebbeti çoh olu,
Özü düz, sözü düz hedeng oh olu,
Merd iyidin gözü könlü toh olu,
Dost yolunda gabah, dalı gözdiyer.

Veli'nin şiirlerinde tabiatın ayrı bir yeri vardır. Azerbaycan'ın dağları, yaylaları, ovaları onun şiirinde rengarenk bir şekil almıştır.

Bahar fesli yaz ayları gelende,
Alırsan arandan celalı dağlar,
Ağır eller, yaylalı size yayılır,
Ölürsünüz elli, obalı dağlar.

Veli şiirlerinde edebi sanatları ustalıkla kullanmıştır. Çağdaşları ve kendinden sonraki âşık ve şairler üzerinde tesiri vardır.

O, Azerbaycan'ın usta âşığı Elesker'le tanıştıktan sonra onun şiirlerine nazireler de yazmıştır.

Kaynak: Azerbaycan Aşıgları ve El Şairleri II, Bakü 1984, 231 - 246; Himmet Elizade, Azerbaycan Aşıkları II, Bakü 1930, 152 - 161; Sazım Sözüm, Bakü 1978, 83 - 86; Telli Saz Ustadları, Bakü 1964, 144 - 147.

Sanatçılarımızın biyografileri internet kaynaklarından derlenmiştir. Eğer hatalı ve yanlış bilgiler içeriyorsa lütfen bizimle iletişime geçiniz. Yayımlanan biyografiler sadece paylaşım amaçlıdır ve ticari olarak kullanılmamaktadır. Ayrıca istenildiği taktirde kaldırılabilir.