Himmet Elizade (Ülker) - Biyografisi
turkusozu.com'u
beğenin
 
Kullanıcı Adı :
Şifre :
   
Türkü Sözü Nota Hikaye Video Sanatçı Albüm
26 Nisan 2019 Cuma
Ne aramıştınız ?
Ana menü
A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
T
U
V
Y
Z
Sanatçı Adı: Himmet Elizade (Ülker) (Biyografi)
Doğum Tarihi: 1907
Memleketi: Azerbaycan
20. yüzyıl şairlerindendir. 1907 yılında Kazak kazasının «Hesen-su» bölgesinin Köçesger köyünde dünyaya gelmiştir. İlk tahsilini Tavus'da mahalle mektebinde yapmıştır. Babasının vefatı üzerine okuldan ayrılmak zorunda kalan Ülker hizmetkâr olarak çalışmaya başlamıştır.

Küçüklüğünden itibaren büyük bir yükü omuzunda taşımaya başlayan Himmet Elizade yıllarca zenginlerin yânında çalışmıştır.

Dağlarda ve kırlarda hayvan otlatan Himmet Elizade çektiği bu acıları birazcık olsun unutabilmek için yanık koşmalar okumaya başlamıştır. Onun şairliğinde tabiatın büyük tesiri vardır. Çünkü o, haksızlıklarla, tabiatı hep yanyana yaşamıştır. Tabiî ki şiirlerinde de bu hususlar hep yanyana olmuştur.

«Ülger» mahlası ile şiir söylemeye başlayan Himmet Elizade de hem şairlik, hem de âşıklık iç içe olmuştur.

1917 yılından sonra rejimin tesiriyle şiirler yazmaya başlayan Himmet Elizade «Azerbaycan Mergezi Türg İşçi Fagültesi» ne kaydolmuştur. 4-5 yıllık tahsilden sonra «Ali Pedagoji» enstitüsüne giren Ülker bu okulu da başarı ile bitirmiştir.

Önceleri, âşıkların tesirinde kalarak aşk ve sevgi şiirleri yazmıştır. Halk şiirinin geraylı, koşma ve deyişme (atışma) şekillerinde başarılı şiirler söylemiştir. Kelimeleri ve edebî sanatları ustalıkla kullanmıştır.

Halk edebiyatı mahsüllerini de derleyen Himmet Elizade'nin âşıklarla ilgili bir hayli eseri vardır.

Bunların dışında «Fatma» ve «Dağ Kızı» adlı iki eseri daha vardır.

Kaynak: Himmet Elizade, Azerbaycan Aşıkları II, Bakü 1930, 201-224.

Sanatçılarımızın biyografileri internet kaynaklarından derlenmiştir. Eğer hatalı ve yanlış bilgiler içeriyorsa lütfen bizimle iletişime geçiniz. Yayımlanan biyografiler sadece paylaşım amaçlıdır ve ticari olarak kullanılmamaktadır. Ayrıca istenildiği taktirde kaldırılabilir.