Sefil Sefder - Biyografisi
turkusozu.com'u
beğenin
 
Kullanıcı Adı :
Şifre :
   
Türkü Sözü Nota Hikaye Video Sanatçı Albüm
17 Haziran 2019 Pazartesi
Ne aramıştınız ?
Ana menü
A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
T
U
V
Y
Z
Sanatçı Adı: Sefil Sefder (Biyografi)
Doğum Tarihi: 1910
Memleketi: Azerbaycan
20. yüzyıl âşıklarındandır. Doğum tarihi kesin olarak belli olmamakla beraber 1910 yılında doğduğu tahmin edilmektedir. Genç yaşta âşıklığa başlamıştır. Şair Veli'nin çırağıdır. Elimizdeki şiirleri gençlik yıllarına aittir. Daha sonraki durumu hakkında bilgi sahibi değiliz.

Halk şiirinin geraylı koşma ve deyişme (atışma) türlerinde başarılı olmuştur.

Sefil Sefder de şiirlerinde daha çok sevgili konusunu ele almıştır. Onun koşmalarında sevgili her yönü ile anlatılmıştır. Sevgililerin tasvirlerinde çok başarılı olan Sefder «Behtever» redifli koşmasında bu hususun en güzel örneğini vermiştir. «Gözeller» redifli koşmasında ise sevgili çeşitli yönleriyle ele alınmıştır.

Sefder, sözde durma ve mertlik konusunda da şiirler söylemiştir. «Yahşıdı» redifli koşmasından aldığımız aşağıdaki dörtlük bunun güzel bir örneğini teşkil eder.

Bağban olsam geyri bağı istemem,
Öz bahçamın o, gal narı yahşıdı,
Verer ikrarını ölse de dönmez,
Merd iyidin e'tibarı yahşıdı.

Görüldüğü gibi çok genç yaşta yazmış olmasına rağmen Sefder, devrinin ünlü şairleri arasına girebilecek, bir güce sahiptir.

Kaynak: Himmet Elizade, Azerbaycan Aşıkları II, Bakü 1930, 176-180.

Sanatçılarımızın biyografileri internet kaynaklarından derlenmiştir. Eğer hatalı ve yanlış bilgiler içeriyorsa lütfen bizimle iletişime geçiniz. Yayımlanan biyografiler sadece paylaşım amaçlıdır ve ticari olarak kullanılmamaktadır. Ayrıca istenildiği taktirde kaldırılabilir.