Dilşad - Biyografisi
turkusozu.com'u
beğenin
 
Kullanıcı Adı :
Şifre :
   
Türkü Sözü Nota Hikaye Video Sanatçı Albüm
05 Haziran 2020 Cuma
Ne aramıştınız ?
Ana menü
A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
T
U
V
Y
Z
Sanatçı Adı: Dilşad (Biyografi)
Doğum Tarihi: 1912
Memleketi: Azerbaycan
20. yüzyıl âşıklarındandır. 1912 yılında âşıkların ocağı olan Tavus bölgesinin Huznam köyünde doğmuştur. İlk tahsilini mahalle mektebinde yapmıştır. Dilşad güzelliği ve sadeliği ile Azerbaycan'da büyük bir ün kazanmıştır. Bunun üzerine Azerbaycan âşıkları ve halk şairleri onun Şövget adını Dilşad'a çevirmişlerdir. Dilşad için diğer âşık ve şairler yüzlerce şiir söylemişlerdir. Dilşad da bunlara şiirleri ile cevap vermiştir. Dilşad 1917'den sonra Bakü'ye gelmiş ve «Mamalik Teknikumu» okuluna kaydolmuştur.

Koşma, geraylı şekillerinde şiirler söyleyen Dilşad deyişme türünde de çok başarılıdır. O, devrin güçlü şairleri, Veli ve Ülger mahlaslı Himmet Elizade ile atışmıştır.

Sevgi ve güzelliğin dışında siyasî konularda da şiirler söyleyen Dilşad, Azerbaycan'ın yetiştirdiği güçlü kadın âşıklardan birisidir.

Kaynak: Himmet Elizade, Azerbaycan Âşıkları II, Bakü 1930, 118 - 122; Azerbaycan'ın Aşıg ve Şair Gadınları, Bakü 1978, 137 - 140.

Sanatçılarımızın biyografileri internet kaynaklarından derlenmiştir. Eğer hatalı ve yanlış bilgiler içeriyorsa lütfen bizimle iletişime geçiniz. Yayımlanan biyografiler sadece paylaşım amaçlıdır ve ticari olarak kullanılmamaktadır. Ayrıca istenildiği taktirde kaldırılabilir.