Ahmet Rüstemov - Biyografisi
turkusozu.com'u
beğenin
 
Kullanıcı Adı :
Şifre :
   
Türkü Sözü Nota Hikaye Video Sanatçı Albüm
13 Temmuz 2020 Pazartesi
Ne aramıştınız ?
Ana menü
A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
T
U
V
Y
Z
Sanatçı Adı: Ahmet Rüstemov (Biyografi)
Doğum Tarihi: 1920
Memleketi: Azerbaycan
20. yüzyıl âşıklarındandır. 1920 yılında Gürdemir bölgesinin Carrı köyünde doğmuştur. Âşıklık sanatına 25 yaşlarında başlamıştır. İçtimaî, siyasî konularla tabiat konularında şiirler söylemiştir. Geraylı ve koşmalarında çok başarılıdır. Şiirlerinde sık sık Azerbaycan'ı işleyen âşık, «danışım» redifli geraylısında bu hususu ele almıştır. «Azerbaycan'ım» redifli koşması ise bu konuda söylenen diğer bir şiiridir.

Açdı Şerg elinde gül üzlü seher,
Dahmalı kendlerin oldu gür seher,
Suların dürrdür, torpağın gövher,
Gözüsen dünyanın, Azerbaycan'ım.

Azerbaycan'ın zenginlikleri, güzellikleri yanında insan güzelliklerini, sevgilileri sazının tellerinde anlatan Ahmet devrin siyasî hadiseleri üzerinde de şiir söylemekten geri kalmamıştır.

Zaman zaman sevgilisinin vefasızlığından şikâyet eden Ahmet «keçdi» redifli koşmasında bu meseleyi dile getirmiştir.

Ünnedim ünnedim ünüm çatmadı,
Dönüb geri hoş ihtilat gatmadı,
Eşgin bahçasına el uzatmadı,
Nedense bir gül de dermedi, keçdi.

Şiirlerinde devrinin ünlü kişilerini anlatan Ahmet onlardan daima övgü ile bahsetmiştir. «Yaraşsın» redifli koşmasını Cafer Cabbarlı'nın doğumunun 60. yılı münasebetiyle ona ithaf etmesi bu fikrimizi kuvvetlendirmesi bakımından mühimdir.

Kaynak: Aşıglar, Bakü 1960, 134-141.

Sanatçılarımızın biyografileri internet kaynaklarından derlenmiştir. Eğer hatalı ve yanlış bilgiler içeriyorsa lütfen bizimle iletişime geçiniz. Yayımlanan biyografiler sadece paylaşım amaçlıdır ve ticari olarak kullanılmamaktadır. Ayrıca istenildiği taktirde kaldırılabilir.