Ozan Ayhani - Biyografisi
turkusozu.com'u
beğenin
 
Kullanıcı Adı :
Şifre :
   
Türkü Sözü Nota Hikaye Video Sanatçı Albüm
17 Şubat 2019 Pazar
Ne aramıştınız ?
Ana menü
A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
T
U
V
Y
Z
Sanatçı Adı: Ozan Ayhani (Biyografi)
Doğum Tarihi: 1960
Memleketi: Tokat
Tam adı Ayhan Çabuk olan Ozan Ayhani, 27 Mayıs 1960’ta Tokat’ın Çamlıbel beldesinde Aktepe mahallesinde doğdu. Babası Ali Çabuk, annesi Fikriye Çabuk’tur. İlköğrenimini Aktepe’de, ortaokulu Çamlıbel’de, lise öğrenimini ise abisi Aslan Çabuk’un memur olması sebebiyle Kayseri Yeşilhisar Lisesi,Tokat Gaziosmanpaşa Lisesi ve Turhal Lisesinde tamamladı. Babası Ali Bey cem zakirliği yapıyordu (halen devam etmekte), ancak oğlunun saz çalmasına taraftar değildi; babasından habersiz abisi Aslan Çabuk’un desteği ile saz çalmayı öğrendi, ortaokul öğretmeni Fatma Kuzucu’nun hazırladığı etkinlikte ilk konserini verdi. Konseri babası da izledi. Aynı yıl Abdullah Papur’la Tokat'ta ikinci konserine çıktı. 1978’de bağlama merakı ve geleneksel ozanlık yolunu izlemek için İstanbul’a geldi. Burada Nida Tüfekçi, Ali Ekber Çiçek, Muammer Sun, Ümit Tokcan, Arif Sağ, Yavuz Top ve Abuzer Karakoç gibi Türk halk müziğine damgasını vurmuş ustalarla tanıştığında daha 19 yaşındaydı. 1979'da Tünel Kültür ve Sanat Evi'nde Ahmet Kaya, Teyfik Işıktimur, Abuzer Karakoç ve Kadir Şeker ile birlikte halk müziği sorumluluğu yaptı. İlk eseri “Bir Kez Olsun Deli Gönül Gülmedi”, Abuzer Karakoç, Fatoş Çal ve Nurettin Özcan tarafından seslendirildi. 1980'de “Memleketten Haber Bekleyenim Var”ı yazdı ve besteledi, Arif Sağ ve Nursaç Doğanışık albümlerinde seslendirdiler. Daha sonra "Kış Yaşadım", "Oğul", "Gelmedi Gitti", "Nasıl Anlatayım", "Selam Olsun", "Yürü bre Hızır Paşa (söz: Pir Sultan Abdal)" gibi birçok eseri yazdı ve besteledi. 1985'te İzmir turnesinde Ankara Halk Tiyatrosu'nun sunduğu, Orhan Kemal’in “Müfettişler Müfettişi” adlı oyunun müziğini yaptı. İlk kez bir profesyonel oyunda canlı bağlama kullanıldığı basında yer aldı.

Kültür Bakanlığı'nın çıkarmış olduğu "Alevi Bektaşi Ozanlar Antolojisi" ve Lütfü Kaleli'nin "Tanrı-İnsan" adlı kitabında hayatı ve eserleriyle yer aldı.

2 Temmuz 1993’de Sivas’ta yapılan Pir Sultan Abdal Etkinlikleri'ne davet edildi.

Hayatı boyunca üç yarışmaya katıldı (1983-1985 Konya Aşıklar Bayramı, 1985 Hacı Bektaş-ı Veli Etkinlikleri) ve üçünde de birincilik ödülüne layık görüldü.

Sanatçılarımızın biyografileri internet kaynaklarından derlenmiştir. Eğer hatalı ve yanlış bilgiler içeriyorsa lütfen bizimle iletişime geçiniz. Yayımlanan biyografiler sadece paylaşım amaçlıdır ve ticari olarak kullanılmamaktadır. Ayrıca istenildiği taktirde kaldırılabilir.