Bülbül Memmedov - Biyografisi
turkusozu.com'u
beğenin
 
Kullanıcı Adı :
Şifre :
   
Türkü Sözü Nota Hikaye Video Sanatçı Albüm
26 Nisan 2019 Cuma
Ne aramıştınız ?
Ana menü
A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
T
U
V
Y
Z
Sanatçı Adı: Bülbül Memmedov (Biyografi)
Doğum Tarihi: 1897
Memleketi: Azerbaycan
Asıl adı Murtaza Meşedi Rıza oğlu Memmedov olan Bülbül Memmedov, 22 Haziran 1897'de Azerbaycan'ın Şuşa şehri civarındaki Hanbağı'da dünyaya gelmiştir. Bülbül adını sesinin güzelliğinden alan sanatçı, aynı zamanda halk müziği araştırmacısıdır. 1916'da sahne hayatına başlayan Memmedov, 1920'de Azerbaycan Devlet Opera ve Balesi'nde solist oldu.

1927'de Bakü Konservatuarı'nı bitiren Memmedov, tahsilini devam ettirmek için devlet bursuyla İtalya'nın Milan şehrine gitti. 1931'de burada tahsilini tamamlayan Memmedov, ülkesine geri dönüp Azerbaycan Devlet Konservatuarı'nda ders vermeye başladı.

1932'de Bülbül Memmedov'un girişimleriyle Azerbaycan Devlet Konservatuarı nezdinde halk müziği kürsüsü açıldı. 1945'ten itibaren bu kürsünün görevi Azerbaycan Sanatlar Akademisi, Güzel Sanatlar Enstitüsü'ne devredildi.

Bülbül Memmedov, 1938'de SSCB Halk Sanatçısı, 1940'ta profesör unvanlarını almış ve 1950'de SSCB Devlet Mükafatı'na; ayrıca 2 defa Lenin Nişanı'na, 2 defa Kızıl Bayrak İşçi Nişanı'na ve 1 defa da Şeref Nişanı'na layık görülmüştür.

26 Eylül 1961'de Bakü şehrinde vefat eden Bülbül Memmedov'un adına Bakü'de bir cadde ve müzik okulu vardır. Oğlu Polad Bülbüloğlu bestekarlık, senaristlik, elçilik ve kültür bakanlığı yapmıştır.

Sanatçılarımızın biyografileri internet kaynaklarından derlenmiştir. Eğer hatalı ve yanlış bilgiler içeriyorsa lütfen bizimle iletişime geçiniz. Yayımlanan biyografiler sadece paylaşım amaçlıdır ve ticari olarak kullanılmamaktadır. Ayrıca istenildiği taktirde kaldırılabilir.