Kullanıcı Adı :
Şifre :
   
Türkü Sözü Nota Hikaye Video Sanatçı Albüm
21 Ağustos 2014 Perşembe
Ne aramıştınız ?
Ana menü
Anket
Sitemizin en çok hangi bölümünde vakit geçiriyorsunuz ?
  Türkü Sözleri
  Türkü Notaları
  Türkü Hikayeleri
  Türkü Videoları
  Türkü Sanatçıları (Biyografi)
  Sonuçlar
A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
T
U
V
Y
Z
Sanatçı Adı: Aşık Sarıcakız (Biyografi)
Doğum Tarihi: 1948
Memleketi: Eskişehir
1948 yılında Eskişehir'de doğdu. Asıl adı İlkin Manya'dır. Başka yörelerde de bilinen sayılı kadın aşıklardan olan Sarıcakız, aşıklık geleneğini küçük yaşlarda öğrenmeye başladı.

İlk ve ortaokulu Ankara'da tamamladıktan sonra Konya Öğretmen Okulunu bitirdi. Babasının eski atletlerden olmasının da etkisiyle öğretmen okulundayken sporla uğraştı. Jimnastikte birkaç Türkiye birinciliği bulunan Aşık Sarıcakız, bağlama çalmaya ilkokuldayken başladı.

Eğitimiyle birlikte bağlama çalmasını da geliştiren Aşık Sarıcakız, öğretmen okulunu bitirdiği yıl (1970) Konya Aşıklar Bayramına katıldı ve türkü dalında birinci oldu. 1972'deki Hacı Bektaş törenleri sırasında Aşık Veysel'le tanıştı.

Türkiye'nin birçok yöresinde şenlik ve festivallere katıldı. Sonraki yıllarda öğretmenlikten ayrılarak Avrupa'ya gitti. 1990 yılında yeniden Türkiye'ye döndü.

Bugüne dek birkaç kaset ve bir plak hazırlayan Aşık Sarıcakız'ın kadın aşıklara ilişkin hazırladığı »Halk Şiirinde Ana Sesi« (1983) adlı kitap bu anlamdaki ilk önemli örnek araştırma niteliğindedir.

Kaynak: Ozanlar.eu

Sanatçılarımızın biyografileri internet kaynaklarından derlenmiştir. Eğer hatalı ve yanlış bilgiler içeriyorsa lütfen bizimle iletişime geçiniz. Yayımlanan biyografiler sadece paylaşım amaçlıdır ve ticari olarak kullanılmamaktadır. Ayrıca istenildiği taktirde kaldırılabilir.


Eskişehir Memleketine ait diğer Sanatçılar...

Ali Gürlü

Aşık Sarıcakız