Derdimend - Biyografisi
turkusozu.com'u
beğenin
 
Kullanıcı Adı :
Şifre :
   
Türkü Sözü Nota Hikaye Video Sanatçı Albüm
06 Haziran 2020 Cumartesi
Ne aramıştınız ?
Ana menü
A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
T
U
V
Y
Z
Sanatçı Adı: Derdimend (Biyografi)
Doğum Tarihi: 1894
Memleketi: Kangal
Vanlızade Ali Efendi'nin ortanca kızı olan Derdimend, 1894 yılında Kangal'da doğdu. 86 yıllık uzun bir ömürden sonra 9 Kasım 1980'de memleketinde öldü. Dedesinin adı Mehmet, annesininki Zeynep'tir. Kendi adı ise Fatma Oflaz.

Mahlasını 30 yaşından sonra aldı. Teyzesinin oğlu Mustafa Coşkun'la bazen karşılıklı söyleşir, hoşça vakit geçirirlerdi. Mustafa mahlas kullanıyordu. "Bir pekmez bulaşığı olsun diye" kendisi de mahlasa özendi. Tutiname'yi dinlerken aklına gelen Derdimend kelimesini kendisine layık gördü. O günden sonra "Mahlassız şiir kulpsuz testiye benzer" demeye başladı.

Demişti ki: "Bir insana kahren veya sevinçle söylersem dizeler hemen ardarda aklıma geliyor. Aradan zaman geçince de yel gibi uçup gidiyor." Yine demişti ki: "Aşıkların sözleri ona Hak vergisidir. Para ile satılmaz."

Derdimend, zamanımızda eşine az rastlanır tipik bir kadın şairdir. 9 Kasım 1980 tarihinde Kangal'da öldü.

Sanatçılarımızın biyografileri internet kaynaklarından derlenmiştir. Eğer hatalı ve yanlış bilgiler içeriyorsa lütfen bizimle iletişime geçiniz. Yayımlanan biyografiler sadece paylaşım amaçlıdır ve ticari olarak kullanılmamaktadır. Ayrıca istenildiği taktirde kaldırılabilir.