Onur Akın - Biyografisi
turkusozu.com'u
beğenin
 
Kullanıcı Adı :
Şifre :
   
Türkü Sözü Nota Hikaye Video Sanatçı Albüm
17 Şubat 2019 Pazar
Ne aramıştınız ?
Ana menü
A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
T
U
V
Y
Z
Sanatçı Adı: Onur Akın (Biyografi)
Doğum Tarihi: 1967
Memleketi: Ahlat

Sanatçı müzik yaşamına küçük yaşlarda babasından ve ağabeyinden aldığı müzik dersleriyle başlar.
İlk enstrümanı mandolin, bir süre sonra yerini bağlamaya bırakır.

Bağlama ile dostluğu türkülerle devam ederken lise yıllarında müzik öğretmeni Dr. Zihni Papakçı'nın yardımlarıyla batı müziği ile tanışır ve gelecekteki müzik çizgisinin temelleri atılmış olur.

Ruhi Su'nun sesinden ve müziğinden etkilenen sanatçının beste çalışmaları bu yıllarda başlar.

1987 yılında üniversitede okurken arkadaşlarıyla Grup Baran'ı kurar. İlk albümleri 'Yediveren' 1989, 'Kuytuda Başak-Topraksız Dağlar' 1991 yılında yayınlanır. Bu albümlerde grubun solistliğini yapan Onur Akın, albümde yer alan bestelere de imzasını atar. Bu yıllarda yurt içi ve yurt dışında birçok konser vererek, geniş bir kitle tarafından tanınır ve büyük beğeni toplarlar.

Yediveren albümü, halen grup çalışmaları içerisinde en çok satan albüm olma özelliğini taşımaktadır.

1992 yılında grubun dağılmasıyla beraber, ilk solo albümü olan 'Seni İstanbul Yapmalı'yı 1993 yılında çıkarır.

Sanatçı kendisini geniş kitlelere tanıtan ikinci solo albümü 'Nereye Ey Güzel İnsanlar'ı da 1996 yılında dinleyenlerinin beğenisine sundu.

Bu albüm içerisinde yer alan sözleri Nazım Hikmet'e müziği Onur Akın'a ait olan Seviyorum Seni çalışmasıyla 1996 yılında Yaşam Radyo'nun düzenlemiş olduğu yarışmada yılın bestesi ödülünü aldı.

Sanatçılarımızın biyografileri internet kaynaklarından derlenmiştir. Eğer hatalı ve yanlış bilgiler içeriyorsa lütfen bizimle iletişime geçiniz. Yayımlanan biyografiler sadece paylaşım amaçlıdır ve ticari olarak kullanılmamaktadır. Ayrıca istenildiği taktirde kaldırılabilir.