Halil Soyuer - Biyografisi
turkusozu.com'u
beğenin
 
Kullanıcı Adı :
Şifre :
   
Türkü Sözü Nota Hikaye Video Sanatçı Albüm
21 Mart 2019 Perşembe
Ne aramıştınız ?
Ana menü
A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
T
U
V
Y
Z
Sanatçı Adı: Halil Soyuer (Biyografi)
Doğum Tarihi: 1921
Memleketi: Havran
4 Ocak 1921 tarihinde Havran’da doğdu. Geçmişi Bayburt’a dayanmaktadır. Küçük yaşlardan beri şiire ilgi duymaya başladı. Ancak şiir yazmaya yönelmesi ise lise yıllarına denk düşer.

1940 yılından beri çeşitli yerlerde şiirleri yayımlanan Soyuer, uzun yıllar Ankara Halkevi bünyesindeki kültür ve sanat şubesini yönetti. Özellikle o dönemde yaygınlaşan Şiir Günlerinin yaratıcı ve sunucusu oldu.

1955 yılında memurluktan ayrılarak gazeteciliğe başladı. Değişik dergi ve gazetelerde çalıştıktan sonra 1982 yılında emekli oldu. Bazı dergiler de çıkaran Soyuer’in şiirleri çeşitli dillere çevrildiği gibi birçok sanatçı tarafından da bestelendi.

Döneminin birçok bilinen şairiyle karşılaşıp dostluk kurdu. Birçok şaire de çeşitli konularda yardımda bulundu.

İlk şiir kitabı »Liman« 1950 yılında olmak üzere bugüne dek 12 şiir kitabı yayımlanan ve çeşitli ödülleri de bulunan Soyuer, Dünya Şairler Kongresinde Türkiye’yi temsil etti.

Sanatçılarımızın biyografileri internet kaynaklarından derlenmiştir. Eğer hatalı ve yanlış bilgiler içeriyorsa lütfen bizimle iletişime geçiniz. Yayımlanan biyografiler sadece paylaşım amaçlıdır ve ticari olarak kullanılmamaktadır. Ayrıca istenildiği taktirde kaldırılabilir.