Deniz Erdoğan - Biyografisi
turkusozu.com'u
beğenin
 
Kullanıcı Adı :
Şifre :
   
Türkü Sözü Nota Hikaye Video Sanatçı Albüm
05 Haziran 2020 Cuma
Ne aramıştınız ?
Ana menü
A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
T
U
V
Y
Z
Sanatçı Adı: Deniz Erdoğan (Biyografi)
Doğum Tarihi: 1972
Memleketi: Hakkari
Deniz Erdoğan 1972 yılında Hakkari'de doğdu. İlkokul dördüncü sınıfa kadar Hakkari'de okudu. Şarkı söylemeye de İlkokul yıllarında başladı. İlkokul beşinci sınıfta Ankara'ya babaannesinin yanına geldi. Ve öğrenimine Ankara'da devam etti.
İlk sahneye Ankara'da okul müsameresinde çıktı. Orta İkinci sınıfa geçtiği yıl babasının görevi dolayısıyla Çankırı'ya taşındılar. Çankırı'da düzenlenen Amatör ses yarışmasında aynı yıl birinci oldu.

Okulda düzenlenen bütün müzik ve folklor faaliyetlerinde hem bağlama çaldı hem de solist olarak görev yaptı. Lise birinci sınıfta iken düzenlenen liselerarası amatör ses yarışmasında yine birinci oldu. Lise son sınıfta babasının görevi dolayısıyla Antalya'ya taşındılar. Ve burada da müzik ön planda oldu. İlk amatör müzik grubunu Antalya'da beş arkadaşıyla birlikte kurdu. Ve ilk konserini Antalya Yat limanı'nda verdi.

Okul bitince en büyük ideali olan konservatuara hazırlandı. Ve İstanbul'a ağabeyi Yılmaz Erdoğan'ın yanına geldi. Burada hem konservatuar sınavlarına hazırlanıp hem de Yasemin Yalçın Tiyatrosu'nda müdür yardımcılığı yaptı.

1994 yılında İTÜ Konservatuarı'na girdi. 1995 yılında aranjörü İlker Çelik ile beraber ilk albümü olan "Daha Çok Var"ın hazırlıklarına başladı. İki yıl süren bu albüm çalışmasında başta Yılmaz Erdoğan ve Yıldız Tilbe olmak üzere bir çok kişinin yardımı oldu. Bu albümün büyük bir bölümünü kendi besteleri oluşturuyordu.

Besteciliğe ise 1994 yılında başladı. "Daha Çok Var" adlı albümü 1997 yılında piyasaya çıktı. Bu çalışmaya 3 klip çekildi. İlk klip Sinan Çetin yönetiminde "Dayanmaktayım", İkinci klip Mithat Güçlü Karataş, üçüncü klip ise yine aynı yönetmen tarafından çekilen ve Yıldız Tilbe ile oynadığı "Giden mi Kalan mı" isimli parçaydı.

İlk albüm ve ilk heyecan beklediği kadar olmasa bile bir başarı sağladı. İlk albümün çıkmasından itibaren söz yazarlığı ve bestecilik yönüne daha çok ağırlık veren Deniz Erdoğan bu yönde daha çok cesaretlendi. İkinci albümü olan "Ben Sensiz Vurgunum"a 1998 yılında daha enerjik ve daha olgun bir kafayla Yıldıray Gürgen ile başladı. Bu arada Prestij Müzik'e transfer oldu. Bu albüm çalışması iki yıla yakın sürdü. Ve kafasındaki alt yapı anlayışı bu albümde Yıldıray Gürgen ile birlikte oluşturdu.

Deniz Erdoğan Halen İTÜ Konservatuarı'nda öğrenciliğe devam ediyor ve müzik söz konusu olunca eğitimin sonunun olmadığını düşünüyor. Amacı türküleri incitmeden türkü tadında yeni şarkılar yapmak ve yorumlamak.

Sanatçılarımızın biyografileri internet kaynaklarından derlenmiştir. Eğer hatalı ve yanlış bilgiler içeriyorsa lütfen bizimle iletişime geçiniz. Yayımlanan biyografiler sadece paylaşım amaçlıdır ve ticari olarak kullanılmamaktadır. Ayrıca istenildiği taktirde kaldırılabilir.